Kadınlar da Burun Estetiği

Genel anlamda, rinoplastide uygulanan cerrahi teknikler kadın ve erkek hastalarda aynı olmakla birlikte estetik açıdan hedeflerde farklılıklar mevcuttur. Erkek yüzü daha güçlü, köşeli özelliklere sahipken, kadınların daha yuvarlak yüz şekli , daha kıvrımlı yüz çizgileri mevcuttur.
İdeal kadın ve erkek burunları ile ilgili sayısız farklılıklardan bahsedilebilinir. Erkekler genellikle düz, dışbükey, daha büyük ve geniş burna sahipken, kadınlar daha içbükey ve küçük burunlara sahiptirler.

Son dönemde yapılan bilimsel çalışmalar, ideal kadın burnunda 106 derecelik bir eğimin burun için optimum açı olduğunu ortaya koyuyor. Oldukça uzun zamandır ideal kadın burnu tanımı kozmetik cerrahi otoriteleri tarafından çalışılmış ve pek çok farklı girişim olmuştur.

•Yapılan son araştırmaya göre, Cambridge Düşes’i Kate ve Jessica Biel " ideal "olan "mükemmel" burna sahipler.
•Üst dudakla burun ucunun yaptığı açının 106 derece olması feminen görüntü oluşmasını sağlar.
•Üst dudakla burun ucunun yaptığı açının 90 dereceden az olması halinde daha uzun görünen maskülen bir burun ve yüz görüntüsü oluşur.

Burun estetiği tüm dünyada en fazla yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Her yıl, binlerce kadın hasta estetik açıdan kendini daha iyi ve daha güzel görmek adına kozmetik imkanlar içerisinde belli bir arayışa girer. Genellikle kadın hastalarımızda, burun şekillerinden kaynaklanan deformitiler ve burun şeklinin yüze uyumsuz ve orantısız olması memnuniyetsizlik yaratmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sosyal ve psikolojik olarak kişilerin hayatlarında önemli bir rol oynar. Özellikle kadın hastalarımız, burun estetiği ameliyatından sonra kendilerine güvenlerinin arttığı, daha istikrarlı bir duygusal huzura sahip olduklarını dile getirmişlerdir. Hatta bazı bayan hastalarımız , rinoplasti başarısını hayatlarının değişmesine sebep olan bir deneyim olarak gördüklerini belirtmişlerdir.

Bazı kadın hastalarımız, burun fonskiyonlarının tam olarak çalışması ve küçük kusurlarının düzeltilmesi için rinoplasti prosedürlerinden faydalanırken, önemli çoğunluk için baslıca sebep tamamen estetik kaygıdır.
Burun estetiği ameliyatları tamamen kişiye özeldir. Her burnun doğası birbirinden farklıdır. Bu nedenle ameliyatı yapacak olan cerrahın seçimi çok önemlidir. Özellikle kadın hastalarımızda yüze doğal ve yumuşak bir görünüm verebilmek için hekimin sanatsal yetenekleri ve cerrahi becerileri oldukça önemlidir. Feminen özelliklerinizi geliştirecek, yüzünüzün doğal görünmesini sağlayacak ve nüansları iyi ve dogru anlayan bir cerrah, ameliyatın başarı oranını yükseltecektir.

Bir cerrah olarak kadın hastalarımızın burun estetiği ameliyatlarında benim için hedef; güzel, doğal ve yumuşak bir ifade oluşturmak, yüze denge ve simetri getirebilmektir.

Burun yüzün en belirgin özelliğidir ve şekil olarak yüzle orantılı değilse , makyaj miktarı ne olursa olsun bir fark yaratmayacaktır. Kişinin yüzündeki dengede burun, önemli bir rol oynar ve rinoplastide, bu dengeyi oluşturmak ve geliştirmek için yapılan bir uygulamadir.

Genel olarak kadın burunları, yuvarlak uçlu, daha rafine , ince ve dardır. Bunun tersi olduğu durumlarda, yani burnun daha büyük, daha geniş, köşeli olduğu yüzlerde maskülen ve dengesiz bir yüz ifadesi mevcuttur. Rinoplasti ile hedeflenen yüze feminen ifadenin kazandırılmasıdır.

Kadınlarda burun estetiği hedefleri

• Görünümün iyileştirilmesi: Pek çok kadın için, burun estetiği ameliyatı olmanın en temel sebebi, görüntülerinde iyileştirme istemeleridir. Çoğu kadın hasta mikrometre oranında yapılan çok küçük değişikliklerin, yüzde büyük oranda değişiklik yarattığını duyduklarında oldukça şaşırırlar. Burnunun çok büyük, çok küçük olduğunu ya da burun şeklinde bozukluk olduğunu düşünen kadın hastalar, estetik portrelerinin yeniden çizildiği burun estetiği cerrahisinden faydalanmak isterler.
• Fonksiyonelliğin iyileştirilmesi: Burun şekillerinde deformasyon olan kadın hastalarda vertigo (baş dönmesi), şiddetli alerji ve nefes alma problemleri olabilir. Burnun işlevselliği ile ilgili olan bu problemler yine burun estetiği cerrahisi ile sorun olmaktan çıkacaktır.

Kadın hastaların burun estetiğinden beklentileri

Kadınlar sadece şekli güzel, ebatı uygun bir burun değil, aynı zamanda yüzlerine uygun doğal bir burun isterler. Burnun yüzde öne çıkan önemli bir organ olması, yüzün tüm diğer parçalarıyla uyumlu, benzersiz ve mükemmel bir bütünlük sağlaması kadın hastaların en önemli beklentisidir.

Kadın burun estetiği ameliyatına hazırlık süreci

Burun estetiği ameliyatı öncesinde, kan inceltici olarak kullanılan ilaçların kesilmesi gereklidir. Ağrı kesici ve kaş gevşetici gibi tüm ilaçlarında kesilmesi önemlidir. Ayrıca takviye vitaminlerin, alkol ve sigara tüketiminin en az 1 hafta öncesinden bırakılmasını ben genellikle hastalarıma tavsiye ederim.

Kadın burun estetiği faydaları

Burnun yüzün tam ortasında yer alan bir organ olması, yüze bakıldığında ilk önce burnun farkediliyor olmasına neden olur. Burnun makyaj hileleri ya da başka bir takım şeylerle saklanma şansı yoktur. Her burnun düzgün bir proporsiyona ulaşması mümkündür. Genellikle yapılan çok küçük bir değişiklik görünümde büyük gelişmeye yol açar.

Burun estetiği ameliyatı ile düzeltilebilen problemler ;

• Burun kemiğindeki uzunluğun veya genişliğin küçültülmesi
• Burun kemerinin kaldırılması veya boyunun kısaltılması
• Burnu dikey bir hizaya getirmek
• Çökmüş burun deliklerinin düzeltilmesi

Burun estetiği ameliyatı ile ilgili bilinen 5 şehir efsanesi..

1. Hayalimde Angelina Jolie gibi bir burna sahip olmak var..

Rinoplasti hastalarının beklentilerinin gerçekçi olması çok önemlidir. Herkesin yüzü ve burnu kendine özgüdür. Angelina Jolie’nin burnu gibi bir burun her kadında aynı başarıyı göstermeyecektir. Örneğin minyon bir kadına hafif kalkık bir burun çok güzel olabilecekken, daha uzun boylu bir kadında çok doğal gözükmeyebilir. Özetle, burun kişinin yüz şekline, imajına, etnik kökenine uygun olmalıdır.

2. Burun estetiği ameliyatı geçirdiğim hemen anlaşılacak mı? …
Elbette başarısız bir ameliyatın sonucu; doğal görünmeyen bir burundur. En bilinen örneği ucu fazlasiyla kaldırılmış olan kalkık burundur. Bu gibi durumlarda burnun yapılmış olduğunu anlamak için cerrah olmaya gerek yoktur herkes rahatlıkla yapılmış olduğunu farkedecektir. Burnun yüze uyumu, doğal ve yumuşak bir ifadeye sahip olması, yapılmış bir burun gibi görünmemesini sağlayan en önemli faktörlerdir ve önemli bir cerrahi başarı ölçütüdür.

3. Burun estetiği ameliyatı sonrasında çok fazla ağrım olacak..

Burun estetiği ameliyatı sonrasında ağrı yaygın görünen bir durum değildir. Ameliyat genel anestezi ile yapılır ve ameliyat süresince hasta uyutulduğu için zaten herhangi bir ağrı, acı hissetmeyecektir. Ameliyat sonrasında ise burun çevresinde ve gözlerde şişlik ve morluk olması normaldir. Anestezi sırasında verilen ağrı kesiciler ameliyat sonrasında da hastaya verileceği için ağrı çok hafif düzeyde olabilir ama rahatsızlık verecek düzeyde olmayacaktır.

4. Burun estetiği ameliyatı sadece kadınlar tarafından tercih edilen bir ameliyattır

İstatiki verilere göre burun estetiği ameliyatı geçiren kişilerin büyük bölümünü kadınların oluşturduğu doğru bir bilgi. Bunula birlikte, burun estetiği prosedürü sadece kadınların yaptırdığı bir cerrahi prosedür değildir. Hatta aksine burun estetiği ameliyatı, erkek hastaların yaptırmayı düşündüğü estetik uygulamaların başında gelmektedir.

5. Burun estetiği ameliyatı çok pahalı bir ameliyat

Günümüzde burun estetiği ameliyatları için çok büyük bütçeler gerekli değildir. Talebin çok fazla olması bütçelerin uygun hale gelmesini önemli oranda etkilemiştir. Elbette ameliyatınızı yapacak olan cerrahi ücretine göre seçmek doğru olmayacaktır. Doktor ücretleri birbirinden farklılık göstermektedir. Birkaç farklı doktordan bu konuda görüş almak önemli olacaktır.

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.