burun estetiği nedir ne değildir?

duzeltme-estetikBurun estetiği bildiğiniz gibi dünya üzerinde en çok tercih edilen estetik operasyonların başında geliyor. Ülkemizde de yaşadığımız coğrafyanın vermiş olduğu tarihsel ve genotip olarak etkilerden dolayı oldukça yaygın bir ameliyat. İngilizce rhinoplasty olarak adlandırılan burun estetiği, işinde uzmanlaşmış ve tecrübeli bir doktor tarafından yapılmalıdır. Estetik bir burun denince akla küçük ve yapısal olarak düzgün bir burun değil, kişinin yüzüne ve tipine yakışan bir burun gelmeli. Dolayısı ile burnunuza operasyon gerçekleştirecek doktor güzel bir burun değil, size yakışan ve yüzünüzü en uygun burnu ortaya çıkarmalı.

Bu sebeple burun estetiği güzel bir burna sahip olmak değil, size yakışan bir burna sahip olmak demektir. Birçok hastaya uygulanan revizyon yani düzeltme ameliyatları doğru doktoru seçmemiş hastaların ilk başlarda beğendiği ama yülerine yakışmayan bir burun yaptırmalarından kaynaklanmaktadır.

Bunları açıkladıktan sonra şimdi burun estetiği nedir ve ne değildir konumuzu aşağıda sıralayarak kısaca açıklayalım:

 

1) Güzel bir burun yapmak değil kişiye yakışan bir burun yapmaktır.

2) Sadece görünüm olarak düzeltme değil nefes alıp verme, yüz kasları ile uyumlu çalışabilme olgusunuda içeren bir ameliyattır.

3) Düşünmeden yapılan bir ameliyat değil öncesinde tüm gereklilikleri ve psikolojik durumu ele alma ile yapılan bir ameliyattır.

4) Sizi ilk defa gören bir kişinin hemen anlaması ile sonuçlanan değil sizi ilk defa gören bir kişinin yüzünüzde herhangi bir operasyon yapıldığını anlayamayacağı bir şekilde yapılmalıdır.

5) Ameliyat öncesi nasıl olsa doktor bana uygun olan burnu yapar diye düşünülecek değil ameliyat öncesi bilgisayar programı ile yapacağı burnun yüzünüzde nasıl görüneceğini kontrol etmeniz gereken bir olgudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.