Septum Deviasyonu, Burun eğriliği ameliyatı

Burun Ortada Kıkırdağı’nın Eğriliği
Burun septumu, burun boşluğunu ortadan ikiye bölen tek duvardır. Septumun ön bölümü dayanıklı fakat bükülebilir tek kıkırdaktan, arka bölümü ise kemikten oluşmuştur. İdeal şartlarda septumun ortada üstelik yer alması , sağ ve sol burun boşluklarının da eşit genişlikte olması gerekir. İnsanların %80’inde septum tam anlamıyla ortada üstelik değildir. Septum ortada hattan tek sürü sapmış tek konumda yer alır ve bunun için septum deviasyonu ismi verilir.

Septum Deviasyonunun Sebebi Nedir?
Septum deviasyonunun oluşma mekanizmaları çeşitlidir. Kimi Zaman , tek takım bebekler kadın karnında septumun eğri gelişimine ilişkili olarak septum deviasyonu ile doğarlar. Bazen de septum, bebeğin doğum kanalından geçişi esnasında eğilir. Çocukluk dönemindeki ve erişkinlikteki çarpmalar, düşmeler, spor yaralanmaları, trafik ilçeleri da septum deviasyonuna ne sebeple olabilmektedir . Septum deviasyonları, büyüme çağında septumun kemik ve kıkırdak kısımlarının çeşitli hızda gelişmesi sonucu olarak da oluşabilir.
Septum Deviasyonunun Bulguları Nelerdir?
Septum deviasyonunun en sık sık rastlanan belirtisi burundan soluk alma güçlüğüdür. Burun tıkanıklığı çoğunlukla septum eğik meydana geldiği taraftadır, fakat her 2 tarafta tek bir sürü kez ya da bazen sağda, bazen solda olacak biçimde değişken soluk alma güçlüğü hissedilmesine de sokak açabilir . Septum deviasyonu şu sıkıntılara ne sebeple olabilmektedir :
Tek ya da Çift Taraflı Burun Tıkanıklığı
Tekrarlayan burun kanamaları
Tekrarlayan sinüzit
Bazen surat kısmında ağrı, başağrısı, geniz akıntısı
Uykuda sesli soluk alma ( bilhassa çocuklarda)
Septum Deviasyonu Ne Türlü Tedavi Edilir?
Septum deviasyonunun rehabilitasyonu cerrahidir ve bu operasyona septoplasti ismi verilir. Septoplasti operasyonu çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyonda septum, burun delikleri içinden yapılmış olan ve operasyon ardından dışarıdan görünmeyen kesilerle olması gerekli olan ortada hattaki pozisyonuna getirilir. Operasyon esnasında septumun çok eğik kısımları tamamıyla çıkartılır, düzeltilebilen bölümlerine ise yine şekil verilerek şunlar tek daha mahaline yerleştirilir. Operasyon çoğunlukla 1-1 .5 saat sürer.
Septoplasti Operasyonu İçin Yıl Hududu Var mıdır?
Burun septumunda surat kemiklerinin gelişmesini tespit eden merkezler vardır. Çocukluk çağında belirlenmiş septum deviasyonlarının cerrahi rehabilitasyonu , bu merkezleri ve yüzün kemik gelişmesini bozmamak amaçlı çoğunlukla 18 yaşından öncesinde yapılmaz. Erişkinlerde büyüme merkezleri etkin değildir ve septoplasti ameliyatlarının yüzün biçimi üstünde negatif tek tesiri olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.