Burun Estetiğinde riskler nelerdir?

Her ameliyat kendi içerisinde bir risk taşır. Bir cerrah olarak ben, küçük operasyon diye bir şeye inanmam. Ameliyat ameliyattır ve hastanın ameliyatı ile ilgili olası riskleri, operasyonun tüm adımlarını ameliyat olma kararı vermiş olsada olmasa da bilmesi gerektiğine inanırım. Ameliyat ile ilgili bilinen risklerin yanı sıra hastanın kendine özgü yapılmış olan ameliyat planınında da riskler olabilmektedir.
Her ameliyat kanama ve enfeksiyon riski taşır. Biz anestezi protokolümüzle ameliyat sırasında oluşabilecek kanama gibi durumları minimize etmiş durumdayız. Aynı şekilde uyguladığımız antibakteriyel protokol ile de oluşabilecek herhangi bir enkesiyon riskini sıfıra yakın bir yere çekmiş durumdayız fakat bu riskler hiç bir zaman sıfır noktasına inmezler.

Bunun ötesinde, daha öncede belirttiğim riskler, hastanın kendine özgü planlanmış operasyonuyla ilgilidir. Çünkü her burun estetiği ameliyatı birbirinden çok farklıdır. Öngörülemezliği ortadan kaldırmak mümkün değildir. Tüm cerrahi uygulamalar çok yolundadır ama hiç öngörülmeyen, beklenmedik bir şey olabilir . Böylece istenmeyen, planlanmayan bir sonuçla karşılaşma riskiniz olabilir. Mesela burunda daha önce olmayan bir asımetri meydana gelebilir.

Şimdi bu noktada revizyon (düzeltme) cerrahisinden bahsetmek istiyorum. Çok ama çok küçük bir ihtimal de olsa burnunuzun hiç bir zaman eskisi gibi bile olamama durumu vardır yada istemediğiniz, mutlu olmadığınız bir görüntüyle karşılaşabilirsiniz. Çok şükür ki bu durum milyonda bir olasılık ve burnunuza yapılmış sizi mutsuz eden hatalar iyi bir cerrahin elinde mutlaka revize edilip düzeltilecektir. Ama bilmeniz gereken burun estetik ameliyatı olup, ameliyat sırasında hiç beklenmedik o şanssızlığı yaşayan ve burnu tekrar eski haline getirilemeyen o kişi olma ihtimaliniz %0,01 olsa da malesef var.

Tüm diğer estetik cerrahi uygulamaları gibi, burun estetiği ameliyatıda kendi içerisinde küçükte olsa bir risk taşır. Ameliyat sonrası kanama, enfeksiyon, verilen ilaca karşı reaksiyon gibi her cerrahi operasyon için varolanmajor riskler bu ameliyat içinde vardır.

Burun estetiği ameliyatına özel bir takım riskleri şu şekilde sıralamak doğru olacaktır;

• Burnun iç tarafında kan damarlarının çatlamasıyla oluşan kırmızı nokta ya da küçük yaralar
• Revizyon ya da ikinci bir ameliyat uygulamasına ihtiyaç duyulması

Çok nadir olarak rastlansada, istenilen görüntüye ulaşmak için ikinci bir uygulama gerekli görülebilir. Hastanın ileriki dönemlerde yüzüne aldığı herhangi bir darbe de revizyon ameliyatını gerekli kılabilir.

Ameliyat sonrası karşılaşılan geçici problemler

• Şişme ve morarma
• Ameliyat sonrası hafif ağrı
• Gözde morluk
• Uyuşma
• Burundan nefes almakta zorluk çekilmesi
• Yaranın geç iyileşmesi
• Ağır burun kanaması ( böyle bir durumda hemen doktorunuzla irtibata geçmelisiniz)
• Koklama duyusunda geçici azalma hissi

Ameliyat sonrası yüzde ciddi bir şişlik oluşacak bu nedenle sonucu hemen görmek ve söylemek pek mümkün olmayacaktır. Sonucu tam anlamıyla görebilmek için 6 ay ile 1 yıl arasında bir süre gerekir bu noktada sabırlı olmanız ve doktorunuza güvenmeniz oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.