Birden fazla burun estetiği ameliyatı geçirmiş kişileri mutlaka görmüşsünüzdür çevrenizde.

Ameliyat geçirmiş fakat burnunun estetik görüntüsünden ya da işlevinden memnun olmayan bu kişiler bir çok doktorla görüşme yapıp yeni bir operasyon için randevu alırlar. Haklı nedenleri mutlaka vardır ama aslında çoğu zaman bu durum tıbbi bir zorunluluk haline gelmiştir.

Bu gibi durumlarda konuya yaklaşımım iki temel şekildedir;

1.Herşeyi ile doğal bir görünüme sahip burnu olmasına rağmen, küçük pürüzlerin ve detayların rahatsız ettiği kişilerde revizyon ameliyatı, benim yaklaşımıma göre bir gereklilik değildir. Hiç bir şey mükemmel değildir ve bazen ihtiyaç görülmediği durumlarda yapılan bu tür revizyon ameliyatları varolan güzelliği bozabilmektedir.

2.Burnun fonksiyonlarını yitirdiği haller ve belirgin şekilde görülen estetik kusurlarda kişinin fiziksel ve psikolojik motivasyonu için müdahalenin gerekliliğine inanırım. Yapılan ameliyat sonrası nefes alma sorunu çözülememiş ve nefes alma sorunu başlamışsa burnun fonksiyonlarında problem var demektir. Aynı zamanda kişi aynaya baktığında ya da çevresindekiler tarafından estetik kusur fark ediliyorsa, tıbbi açıdan ameliyat ihtiyaç haline gelmiştir. İlk ameliyatı sonrasında burnunda çökme meydana gelen, burun ucunda düşme olan, yüze orantısız burnun ortaya çıktığı kişilerde revizyon ameliyatı kaçınılmaz olmaktadır.

Revizyon ameliyatlar, ilk yapılan ameliyatlara oranla daha zor operasyonlardır. Ama elbette iyi bir ameliyatla, problemli burnun kişide yarattığı fiziksel ve estetik görüntüye bağlı oluşan psikolojik hasar tamamen düzelebilmektedir.

Başarılı geçen burun estetiği ameliyatlarından sonra, burun içi şişlik ve kabuklara bağlı olarak bir kaç ay devam eden burun tıkanıklığı normaldir. Bu şişlik ve kabuklanma normal süreyi aşarak devam ediyor ve ameliyattan 3 ay sonra bu şikayetleriniz hala devam ediyorsa bu noktada burun tıkanıklığınızı dikkate almanızı öneririm.

Ameliyat sonrası burnun oturması zaman alan bir konudur. Ameliyatın sonuçları hem kişi hem de cerrah tarafından sabırla beklenmesi gereken bir süreçtir. İlk ameliyat sonrası burun tam oturmadan, iyileşme süreci tamamlanmadan yapılacak olan düzeltme ameliyatı var olan sorunları büyütmekten öteye maalesef geçemez. Bu nedenle ilk ameliyatınızdan kozmetik ve işlevsellik anlamında memnun değilseniz en az 6 ay beklemenizi hatta mümkünse 1 yıl beklemenizi tavsiye ederim.

Burun estetiği ameliyatlarında kıkırdağa ihtiyaç duyarız. Burun içindeki kıkırdakları kullanmak hep ilk tercihimizdir. Revizyon ameliyatları içinde yine çoğu zaman kıkırdak ihtiyacı doğar. Fakat yapılan ilk ameliyatlarda burun içerisindeki kıkırdaklar kullanıldığı için kulak veya kaburgadan kıkırdak alıyorum. Alınan kıkırdak kulağın şeklini ve fonksiyonunu bozmaz. Fakat burunda çok fazla kıkırdak ve kemik kaybı varsa kulaktan alınan kıkırdak düzeltme işlemi için yeterli olmayacaktır. Bu durumda kaburgadan kıkırdak almak gerekebilir. Vücudun herhangi bir yerinden kıkırdak alınması istenilmediği durumlarda sentetik maddeler ve kadavra kıkırdağı da kullanılabilinir. Fakat sentetik maddeler enfeksiyon, doku reddi gibi olumsuzlukları nedeniyle kullanmayı tercih etmediğim materyallerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.