Burun estetiği olmak istiyorum ama kararsızım!

Burun estetiği ameliyatı benim için doğru ameliyat mı diye soran pek çok hasta var.
Burun estetiği olmak isteyen hastaların büyük bir bölümü tamamen kozmetik nedenlerden dolayı ameliyat kararı alırken bir bölümüde burnun işlevlerinin düzgün olmaması sebebiyle ameliyat kararı alırlar. Ama ameliyat olma veya olmama kararı yalnızca sizin verebileceğiniz kişisel bir karardır. Biz hekimler için ameliyat olmaya uygun hasta profili her şeyden önce; burnunun görüntüsünden memnun olmayan fakat gerçekçi bir beklenti içinde olan hastadır.

Muayene esnasında sizin ameliyat olmaya hazır olup olmadığınızı ben ikikritere bakarak anlamaya çalışırım.

  1. Evet ilk kriter burnunuzla sağlıklı bir ilişkiniz olup olmadığı ile ilgili. Burnunuzdaki problemin gerçekçi olması ve burnunuzdaki sorunun hayatınızı nasıl ve ne kadar etkilediği oldukça önemli. Burnunuzdaki kusurlu noktanın düzeltilmesi ile birlikte elbette kendine güveniniz artacak ve kendinizi daha iyi hissediyor olacaksınız. Fakat estetik burun ameliyatı ile hayatınızda, yaşam tarzınızda radikal bir değişiklik bekliyorsanız ben, sizi ameliyat olmamanız konusunda yönlendirmeye çalışırım.
  2. Elbette en önemlisi ameliyat olacak kadar sağlıklı bir bünyeye sahip olmanız. Bazı büyük sağlık problemleri risk yaratacağı için, estetik burun ameliyatı benim önerebileceğim bir şey değildir. Bu nedenle tüm hastalarımın detaylı olarak tıbbi raporlarını incelerim ilk muayenede. Estetik burun ameliyatı olacak sigara içen hastalara, iyileşme süreçlerini ciddi şekilde etkileyeceği için, en az 6 hafta sigara içmemelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.