Burun Estetiği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular – 1

Dünyada genelinde estetik ameliyatları son yıllarda popüler hale geldi, burun estetiği de en sık yapılan ameliyatlardan birisi midir?

Dünya genelinde yılda 15 milyon insan estetik müdahale geçiriyor, bunların büyük kısmı saç ve deriye yönelik girişimsel olmayan uygulamalardır. Burun Estetiği ameliyatları (Rinoplasti) ise ülkelere göre farklılık gösteriyor. Ülke nüfusları dikkate alınarak bakıldığında Avrupa’ da İtalya, Asya’ da ise Güney Kore burun estetiğinde sürekli ilk sırada yer alıyorlar. İran’da her yıl 200 bin kişi burun estetiği olmak için ameliyat masasına yatarken, Amerika’da her yıl 500 bin kişi “acaba burnuma estetik yaptırmalı mıyım? “ diye düşünerek uzman doktorlara gidiyorlar.
Etrafımızda bu ameliyatı geçiren fakat ameliyattan memnun olmayan bir çok arkadaş var, bunun nedenleri nelerdir?

Doktor seçimininde burun estetiği bana göre özel ilgi isteyen bir alandır. Dolayısıyla her kulak burun boğaz uzmanı ya da her plastik cerrahın bu ameliyatı aynı kalitede yaptığını söylemek doğru olmaz. Zor vakalarda hastanın burnuna hiç dokunmamak ve hastayı yönlendirmek memnuniyetsizliği en başından engelleyecektir.


Başarılı olmamış ameliyatlar için yeni bir ameliyatı ne zaman öneriyorsunuz?

Benim fikrime göre ilk ameliyat geçtikten 6 ay sonra yeni bir revizyon ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyat ile müdahale edilecek alan cerrahi zamanlama açısından çok önemlidir.


Başarılı bir burun estetiği ameliyatı için sizce neler yapılmalıdır?

Burun estetiği ameliyatlarında güzel bir sonuç elde etmek için ameliyat öncesinde kişinin burnuna özgü çalışılarak yöntem belirlenmelidir. Doğru yöntem doğru hasta da kullanıldığında başarı oranı çok yüksek olacaktır.
Bu yüzden burun ameliyatı olmak isteyenlerin kafası oldukça karışıktır. “Hangi yöntem size göre daha iyi, açık mı? kapalı mı?” gibi sorularla karşılaşılabilir.

Burun estetiği ameliyatında 2 farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler açık ve kapalı dır. Esasında günümüzde burun estetiği yapan cerrah doktorlar arasında dahi fikir birliği yok, bundan dolayı hastaların kafası karışıyor..


Burun estetiği ameliyatlarında sizin tercihiniz nedir?

Bir cerrah olarak yalnız bir yöntemle ameliyat yaparım diğerini kullanmam diyorsanız yanlış bir yoldasınızdır. Eğer fazla risk almayayım, kolay burunları yaparım derseniz kapalı yöntem ameliyatlarınızda ömür boyu yetebilir. Bu tür ameliyatlara 45 dakika ameliyatları diyorum. Ameliyatın başlaması ve bitmesi en fazla 45 dakika sürer. Ancak madalyonun diğer yüzü farklıdır. Hastalarınızın önemli bir kısmı daha önce estetik olmuş düzeltme olguları ise, travma ile eğrilmiş ya da burun ucu asimetrik, burun kanatlarına agresif işlemler yapacağınız hastalarsa açık yöntemin faydalı olduğunu düşünüyorum.


Açık teknik yöntemi ile iyi sonuçlar alma oranı nedir?

Günümüze kadar bini aşkın sayıda burun ameliyatı yapmış bir cerrah olarak benim fikrim; açık tekniğe hakim bir cerrahın elinde çok zor olgularda çok güzel sonuçlar alınabilir. Ülkemizde normal insanların burun yapıları bile oldukça sorunludur. Anadolu coğrafyasında yaşayanların üçte ikisinde orta yüz deformitesi vardır, yani yüz asimetrisi mevcuttur. Burun kanadı sorunlarından asimetrik burun ucuna, travmatik çökmüş burunlardan aks eğriliğine kadar farklı ve zor vakaların fazla sayıda bulunduğu bir coğrafyada asimetirk yüz de varsa açık teknik yöntemi ile burun estetiğinde daha güzel sonuçlar alınabileceği kanaatindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.