Burun estetiği ameliyatından sonra ne olacak?

Ameliyat sonrası hastalarımızın bir gece hastanede kalmalarını uygun buluyorum .Bu şekilde ertesi sabah sizi ilk gören ben oluyorum, ameliyatın nasıl geçtiği ile ilgili bilgi verip size taburcu etmeden önce tüm kontrollerinizin yapılıp, iyi olduğunuzdan emin olmak isterim.

Aynı zamanda hemşirelerimiz burun deliklerinizi bir kez daha temizleyerek size nasıl burun temizliğini nasıl yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi verirler. Taburcu olup, eve gittiğinizde yapmanız ve yapmamanız gereken herşeyi biliyor oluyorsunuz. Ve elbette aklınıza takılan, endişe duyduğunuz her konuyla ilgili bizimle email ya da telefonla iletişime geçebiliyorsunuz.

Bir hafta sonra tekrar bir kontrole gelmenizi istiyorum ki dikişleriniz alınsın. Dikişlerin alınması kulağa pek sevimli gelmesede, eriyen dikiş kullandığımız için aslında fiziksel olarak canınızı kesinlikle yakmıyoruz. İlk hafta kontrolünde burun içinizin durumunu muayene edip,burnunuzun iyileşme sürecinin nasıl olduğuna bakıyoruz. Ve 6 ile 12 hafta arasında uygun bir zaman belirleyip, tekrar bir muayene zamanı ayarlıyoruz. Bu süreçte elbette şişlikler belirli ölçüde inmiş, burun iyileşmiş oluyor ve burnunuzun nasıl olacağına dair daha net bir resme ulaşıyoruz. Tüm iyileşme süreci yaklaşık 1 yılı ve hatta bazı durumlarda 1.5 yılı bulabiliyor, hatta revizyon ameliyatlarda bu sürenin 5 seneye kadar uzadığı vakalar bile rinoplastinin kendi tarihinde mevcut.

Elbette bir cerrah olarak bu süreçten haberdar olup, burnun tamamıyla iyileştiğini görmek benim için çok önemli. Bu nedenledir ki ; hastalarımla iletişimimizin devam ediyor olmasını çok önemsiyorum. ‘Ameliyat sonrası bir kere kontrole gelmeniz yeterli olacaktır’ diyen klinikler ve ya doktorlar olacaktır ama bu benim onaylayabileceğim bir uygulama değil. Belki biraz bencilce ama bir cerrah olarak, uzun vadeli sonuçları görmek, istenilen sonuca ne kadar ulaşmış olduğumuzu bilmek benim için önemli. Tamda bu nedenle ameliyat yaptığım hastalarımı istedikleri zaman muayene etmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.