İlk ve orta öğrenimini Elazığ ve Ankara’da tamamlayan Dr Bahadır Baykal 1994’de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi‘ni bitirdi. Tıpta Uzmanlık Sınavında başarılı olarak girmeye hak kazandığı Sağlık Bakanlığı Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniğinden uzmanlığını 1999 yılında aldı. İhtisas ve uzmanlık sonrası eğitim sürecinde özellikle fonksiyonel estetik burun ameliyatlarıyla ilgilenen Dr Baykal, aynı zamanda endoskopik sinüs cerrahisi ve horlama – uyku apnesi cerrahisi konularında çalışmalarda bulundu. Yurtdışı saygın üniversite ve merkezlerde burun estetiği ve düzeltme (revizyon-sekonder rinoplasti) burun estetiği, kulak estetiği, yüz estetik cerrahisi, ile ilgili alanında tanınmış isimlerle çalışma imkanı buldu.

2000 yılında Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen ” kolesteatom ve orta kulak cerrahisi” ile ilgili kursa katılarak, Orta kulak hastalıklarının cerrahisi konusunda eğitim aldı

2001 yılında Clinica Claros Barcelona (İspanya) da, Avrupa Estetik Yüz Cerrahi Akademisi Başkanı Prof.Dr Pedro Claros‘dan fonksiyonel burun estetiği ve revizyon burun estetiği eğitimi aldı Yine aynı yıl alanında dünyanın en iyilerinden birisi olarak kabul edilen Prof.Dr. Fernando Pedrosa’dan (Kolombiya) burun estetiği ve yüz estetik cerrahisi eğitimi aldı.

2006 yılında Dünyanın en saygın ve en eski üniversitelerinden olan Institut Georges Portmann Bordeaux ( Fransa) da Prof.Dr. Stoll ve Prof.Dr.Boudard ile Fonksiyonel & Radikal Endoskopik Sinüs Cerrahisi ile ilgili çalışma imkanı buldu ve kadavra çalışması yaparak ileri düzey endoskopik sinüs cerrahisi eğitimi aldı.

2007 yılında UMC&St Radboud (Hollanda) da; Yüz germe, kulak estetiği, çene ucu düzeltilmesi ve göz kapağı estetiği ile birlikte estetik burun cerrahisi konularında Gilbert N. Trenite, R.Siegert, T. Wang,K.İngels ‘den kadavra çalışmalı eğitim aldı. Boyun – yüz bölgesi cilt kanserlerinin rekonstrüktif cerrahisi konularında P.J.F.M. Lohuis ile çalıştı.
2008 yılında New York University School Of Medicine (A.B.D) da Balonla sinüzit ameliyatı (Balon Sinoplasti ), Endoskopik Sinüzit Ameliyatlarında Bilgisayar Destekli Navigasyon, Beyin Omurilik Sıvısı fistüllerinin onarılması konusunda eğitim aldı.

2008 yılında New York Montefiore-Einstein Cancer Center ‘da burun içi tümoral oluşumların endoskopik yöntemle eksizyonu konularında kadavra çalışmalı eğitim aldı.
2009 Yılında İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen önemli rinoplasti sempzyumu “İnternational Milan Masterclass“a katıldı.

2009 Yılında Almanya’nın Münih kentinde bulunan Ludwig – Maximilians University Grobhadern Medical Center‘da burun estetik ameliyatları, yüz estetik cerrahisi, iple kulak estetiği ve çene ucu estetiği konularında kadavra çalışmalı eğitim aldı

Facial Plastic Surgery 2009.toplantısında Facial Reanimation ve Yüz gençleştirme eğitimine katılarak sertifika aldı.

2013’de İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen estetik burun cerrahisi ve yüz estetik cerrahisi sempzyumu “İnternational Milan Masterclass“‘a katıldı.

Meslek hayatı süresince Internatioanal Hospital İstanbul, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi ve Bakırköy Dr.Sadi Konuk Eğitim Araştıma Hastanesi’nde ve kendi özel muayenehanesinde çalışan Dr Bahadır Baykal aynı zamanda Kulak Burun Boğaz – Baş Boyun Cerrahisi Derneği, Türk Kulak Burun Boğaz Vakfı, Türk Rinoloji Derneği ve Türk Fasyal Plastik Cerrahisi Derneği üyesidir.

European Rhinologic Society ve Balkan Society Of ORL-Head and Neck Surgery üyeliğini sürdüren Dr Baykal, 2006 yılında Prof.Dr.Pedro Claros‘un kişisel referansı ile European Academy Of Facial Plastic Surgery üyeliğine seçilmiştir.

Ülkemizde kanamasız – ağrısız bademcik ameliyatının (Thermal welding) ve endoskopik gözyaşı kanalı açılmasının ilk uygulayıcıları arasında yer alan Dr.Bahadır Baykal’ın özellikle fonksiyonel estetik burun ameliyatları ve düzeltme estetik burun ameliyatlarındaki vaka sayısı Türkiye ve dünya standartlarının üstündedir. Son yıllarda daha çok ilgilendiği konular olan Burun estetiği, Çene estetiği, Uyku apnesi ve Horlama ameliyatları, Endoskopik Sinüzit ameliyatları ve Kulak estetiği ile ilgili yurtiçi ve yurtdışından pek çok hastaya hizmet vermeye devam eden Dr Baykal Hipokrat yeminine bağlı bir hekimlik anlayışını benimsemiştir.

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.