nasıl doğru nefes alınır?

duzeltme-estetikNefes almak… Bir insanın canlı olduğunu ve yaşadığını gösteren en önemli özelliği öyle değil mi? Yaşamsal fonksiyonlarımızı idame ettirmemiz açısından büyük bir öneme sahip. Peki asıl doğru bir şekilde nefes alıp vereceğiz?

Bu sorunun cevabını biliyorsak eğer ve uyguluyorsak gerçekten sağlığımıza özen gösteriyoruz demektir. Birçok hastalığın temelinde yanlış nefes alıp verme olduğu aşikar. Bu sebeple doğru nefes alma yöntemini bu yazımdan öğrenip uygulamanızı tavsiye ediyorum.

Ciğerlerimizi dakikada 4-6 defa hava ile doldurmamız gerekir. Nefes alıp verirken göğsümüzü kullanmak yerine diyafram kasımızı kullanmak gerekir. Böylece daha ağır ve daha fazla hava çekmiş oluruz. Ayrıca mide içinde faydalıdır ve reflü oluşmasını önleyici etkiye sahiptir.

Solunumu ağzımız yerine burundan yapmak daha doğrudur. Burnumuz içimize çektiğimiz havayı nemlendirir, ısıtır ve toz ve pisliklerden arınmasını sağlar. Hepinize sağlıklı bir hayat ve ömür boyu mutluluk ile nefes alıp vermeyi dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.