Revizyon Burun Estetiği ( Revizyon Rinoplasti )

Revizyon Burun Estetiği – Rinoplasti hakkında bir çok merak edilen konu bulunmaktadır, oldukça hassas bir operasyondur ve ilk ameliyata daha çok risk ve zorluk içerir.

Elbette kimse ilk ameliyatını planlarken, istediği sonuca ulaşmak adına, ikinci bir revizyon ameliyatı düşüncesini aklına bile getirmez. Doğrusu tabiki bu, fakat pratikte, bir önceki ameliyatta oluşan fonksiyonel ve estetik problemlerin çözümü için revizyon rinoplastisine başvurulur. Pek çok hastanın rinoplasti ameliyatı sonrasında nefes alma gibi işlevsel sıkıntıları olabildiği gibi estetik anlamda beklentilerinin çok dışında sonuçlarla karşılaşmış olma ihtimalleride vardır. İlk geçirdiği burun estetiği operasyonu sonucundan memnun olmayan ve revizyon cerrahisine başvuran hastaların oranı %15-20 kadardır.

Peki revizyon burun estetiği cerrahisi süreçlerinde bilmeniz gerekenler nelerdir?

En önemlisi revizyon rinoplastisi konusunda tecrübesi olan ve bu konuda uzman bir cerrah seçmelisiniz. Revizyon burun estetiğine ilişkin, hastalara ait “öncesi” ve “sonrası” fotoğraflarını görmek isteyin Bir önceki ameliyatınızın üzerinde 1 sene geçmesini bekleyin Doktorunuzun verdiği ameliyat öncesi ve sonrası tavsiyelere kulak verin Revizyon burun estetiği ameliyatı bir önce yapılan girişime göre daha uzun sürecek bir prosedürdür. Birden fazla revizyon burun estetiği yaptırabilirsiniz ama her ameliyat kendiiçerisinde riskler ve komplikasyonlar barındıracaktır. Rrevizyon rinoplasti konusunda tecrübeli ve uzman bir cerrah seçin Revizyon burun estetiği oldukça karmaşık ve zor bir girişimdir. Bu nedenledir ki seçeceğiniz cerrahın ciddi anlamda revizyon cerrahisi konusunda uzmanlaşmış olması gerekir. Orjinal rinoplasti ameliyatı sonrası burunda ufak tefek sıkıntılar yaşanıyorsa, bu durumda öncelikli olarak ilk ameliyatı yapan cerraha danışmak doğru bir yaklaşımdır. Fakat fonksiyonel ve estetik problemlerin daha ciddi olduğu durumlarda yeni bir arayışa girmek elbette kaçınılmazdır. Burun estetiği cerrahınıza yılda ortalama ne kadar revizyon ameliyatı yaptığını sorun. Yılda 50 -100 arasında revizyon burun estetiği ameliyatı yapan cerrah bu konuda tecrübeli ve uzman sayılmaktadır.

Revizyon burun estetiği ameliyatı olmuş diğer hastaların “öncesi” ve “sonrası” fotoğraflarına bakın Revizyon burun estetiği cerrahisi eşsiz bir yetenek gerektirir. Diğer hastaların fotoğrafları bu anlamda size beklentilerinizin ne olması gerektiği konusunda fikir verecektir.

Revizyon burun estetiğine kendinizi hazırlamak için 1 sene gibi bir süreye ihtiyacınız olacak Burun estetiği ameliyatı sonrasında, tüm şişliklerin inmesi, kişinin kendi durumuna bağlı olarak 6 ay ile 1 yıl arasında olmaktadır. Bu süreyi iyi değerlendirerek beklemek oldukça önemlidir. Burun 1 sene içerisinde toparlayacak, tüm şişlikler inecek ve sizinde ameliyat sonucunu doğru olarak değerlendirme şansınız olacaktır. Aksi taktirde hedeflerinizin planlaması ve cerrahin sonuca dair öngörüsü doğru olmayacaktır.Pek çok cerrah artık bu düşüncededir ve ilk ameliyatın üzerinden iyileşme için yeterli zaman geçmemişse, revizyon ameliyatı yapmayı reddecektir.

Doktorunuzun ameliyat öncesi ve sonrası için yaptığı uyarıları dikkate alın Ameliyat öncesi ve sonrasında tüm yapmanız ve yapmamanız gerekenler konusunu netleştirin.  Doktorunuzun talimatlarını uygulamak, ameliyatın basarı şansını maksimize edeceği gibi iyileşme döneminde de herhangi bir risk ya da komplikasyon oluşmasını minimize edecektir. Ameliyatın süresi uzun olabilir Revizyon burun estetiği cerrahisi karmaşıklığı nedeniyle ilk yapılan orjinal rinoplasti ameliyatlarına göre daha uzun sürebilmektedir. Elbette her hastanın beklentisi, hedefi ve anatomisi birbirinden farklıdır ve kendi değişkenleri içerisinde özelleştirilmiştir ve doğal olarak ameliyat süreside bu değişkenlere bağlı olacaktır. En fazla kaç revizyon burun estetiği ameliyatı olabilirsiniz?

Revizyon ameliyat olmak için belirli bir sayı vermek doğru değil. Ne kadar sayıca az olursa o kadar iyidir. Yapılan her revizyon ameliyatı, kalıcı ve istenmeyen görüntülerin oluşmasına sebep olabilir. Hasta için hem psikolojik açıdan zor bir süreç olmasının yanında finansal olarakta hastayı zorlayabilir. Burun estetiği ameliyatı için başvuran hastaların öncelikli beklentisi güzel ve hoş görünen bir burna sahip olmak ve dolayısıyla kendilerine olan güvenlerinin artmasıdır. Eğer yeniden başka bir revizyon ameliyatı olmayı düşünüyorsanız, revizyon burun estetiği konusunda deneyimli ve bilgili uzman bir cerraha danışmalısınız. Doktorla birlikte durumu değerlendirmek ve ameliyatın hedeflerini tartışmak bu anlamda önemlidir.

Revizyon burun estetiğinizi yapacak olan cerraha sormanız gereken sorular ne olmalı?

Revizyon burun estetiği ameliyatı için doğru doktoru seçmek sıkıntılı bir süreçtir. Önceki ameliyatın başarısızlığı, revizyon cerrahisi gibi oldukça komplike ve zor bir uygulamada yeni bir cerraha güvenme konusunda elbette tedirginlik yaratabilir. Başarız sonuçları, ustalıkla düzelterek mükemmel sonuçlara ulaşmasını sağlayan, özellikle revizyon burun estetiği cerrahisi konusunda uzmanlaşmış rinoplasti uzmanlarını araştırıp bulmak bu noktada çok önemli. Her yeni yapılan burun estetiği ameliyatı burunda çeşitli revizelerin yapılmasını sağlar ve bu yapılan düzenlemelerle burnun yapısı değişirken, kıkırdak dokusu azalır ve skar dokusu değişir. Burnun anatomisinde olan bu değişikliklerin yanı sıra her revizyon ameliyatı için yeni bir bütçe oluşturmanız gerekecektir. Bu nedenle araştırmalarınızı iyi yapıp, muayeneye gittiğiniz doktorlara pek çok soru sorun ve her sorunuza cevap aldığınızdan mutlaka emin olun.

Peki doktorunuza sormanız gereken en önemli sorular nelerdir?

• Burun estetiği ve özellikle revizyon burun estetiği ameliyatları konusunda ne kadar deneyimli?
• Yaptığı revizyon burun estetiği ameliyatlarının, burun estetiği ameliyatlarına oranı nedir?
• Bir sene içerisinde yaklaşık ne kadar burun estetiği ameliyatı yapıyor ve bunlardan kaç tanesi revizyon cerrahisi?
• Cerrahi uygulamalarında açık teknik mi, kapalı teknik mi kullanıyor? Ve iki teknik konusunda da deneyimimevcut mu?
• Revizyon burun cerrahisindeki başarı oranları nedir?
• Kendi beklentilerinizin gerçekçiliğini doktorunuza sorun.
• Ameliyatta kullanılan anestetikler nelerdir?
• Ameliyatın hangi hastanede yapılacağını sormalısınız.
• Doktorunuzun hastalarına ait “öncesi” ve “sonrası” fotoğraflarını görmek isteyin.
Bu standart soruların yanı sıra, kendi durumunuza özel soruları da eklemeyi unutmayın.

Doktorlarla yaptığınız görüşmeler, revizyon burun estetiği cerrahisi konusunda tüm sorularınızı sorabilmeniz için olanak sağlar. Muayene zamanları, doktorun cerrahi beceri ve tecrübesi hakkında fikir almanızı sağlayacağı gibi aklınızdaki sorulara cevap bulabilmeniz için çok önemlidir.

Aklınızda bulunsun;

Revizyon ameliyatından sonra hemen bir sonuca varmak doğru değildir. Bu anlamda zaman oldukça önemlidir.
Revizyon cerrahi ücretleri ilk yapılan burun estetiği operasyonlarına göre daha fazla olabilmektedir. Doktorunuza kafanıza takılan, sizi düşündüren her soruyu mutlaka sorun. Farklı fikir ve görüşleri dinleyin, buradan hareketle özelliklle, revizyon burun estetiği cerrahisi deneyimlemiş hastalara ulaşıp onlardan bilgi almaya çalışın. Ameliyat öncesi sigarayı mutlaka bırakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.