BURUN ESTETİĞİ VE PSİKOLOJİSİ

Burun estetiği ameliyatı olma yolunda kişinin, kendi psikolojisine, yaşına, cinsiyetine ve kişiliğine uygun düşen bir ameliyat sonucu beklemesi çok doğaldır. Psikolojik olarak kendini operasyona hazırlayan hastalar, ameliyat öncesi ve sonrası dönemi daha rahat geçirirler. Ameliyatı doğru şekilde algılamak ve psikolojik açıdan kendini sürece hazırlamak, huzurlu ve sağlıklı bir zihni de beraberinde getirecektir ve bu, ameliyat süreci kadar önemlidir. Kişinin dış görünümüne etki eden pek çok organ vardır. Yapısı ve şekli itibariyle burun bu organların içerisinde ilk sıralarda yer alır. Kişinin kendisini güzel ve hoş hissediyor olması, başkaları tarafından beğenildiğini hissetmesi, psikolojik motivasyonu açısından çok önemlidir. Kişinin kendini güzel ve hoş hisetmesi ile kişiliğinin gelişimi arasında yadsınamayacak oranda bir paralellik vardır. Özellikle ergenlik döneminde, sosyal ilişkilerin gelişmesinde de büyük rol oynar. Beğenilen kişi kendini değerli hisseder, özgüveni gelişir ve girişkenliği artar.

Anadolu coğrafyasında bin yıldır yaşayan insanlar olarak iri, kemikli ve yüz ile uyum sağlamayan burunlara sahip olduğumuz çok açık. Bu nedenledir ki burun şeklinden, yapısından, yüzündeki simetrisinden memnun olmayan ve özgüven sorunu yaşayan başta gençler olmak üzere pek çok insan vardır. Kişinin yüzünde en dikkat çeken organ olması sebebiyle gerek ülkemizde gerekse ABD ve Avrupa ülkelerinde en sık yapılan yüz estetiği girişimi, burun estetiğidir.

Diğer önemli bir nokta ise burun estetiğinin, kişinin hayatında bir mucize gerçekleştirmeyeceğini bilmesidir. Burun estetiği operasyonu ile elbette kişinin, dış görünümü değişecek ve buna bağlı olarak özgüveni artacak fakat hayatında büyük değişiklikler olmayacaktır. Kişinin gerek iş hayatını ve gerek özel hayatını pozitif anlamda mutlaka etkileyecektir ama bekarsa hemen kısmetini açmayacak ya da kariyerinde hızlı bir yükseliş sağlayacak mucizeler yaratmayacaktır.

Bir derginin kapağı olma hayalini burun estetiğine bağlıyorsanız size tavsiyem bu ameliyattan kesinlikle vazgeçmeniz olacaktır. Burun şekliniz rahatsızlık veriyorsanız, kendinize güveninizin azaldığını hissediyorsanız ve beklentilerinizi gerçekçi tutmak koşuluyla yüzünüzle uyumlu ve doğal bir burna kavuşmak istiyorsanız, bu ameliyatın sonucundan mutlaka memnun kalacaksınızdır. Eğer ameliyat sonrası bir dergiye kapak olacağınızı düşünüyorsanız size tavsiyem bu ameliyatı olmaktan vazgeçmeniz olacaktır ancak burun şekliniz sizi rahatsız ediyorsa, kendinize güveninizin azaldığını düşünüyorsanız ve beklentilerinizi gerçekçi tutmak kaydıyla yüzünüze uyan,doğal bir buruna sahip olmayı arzu ediyorsanız bu ameliyatın sonucundan memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz.

Burun estetiği ameliyatı olma yolunda kişinin kendi psikolojisine, yaşına, cinsiyetine ve kişiliğine uygun düşen bir ameliyat sonucu beklemesi çok doğaldır. Psikolojik olarak kendini operasyona hazırlayan hasta, ameliyat öncesi ve sonrası daha rahat geçirirler. Ameliyatı doğru şekilde algılamak ve psikolojik açıdan kendini sürece hazırlamak, huzurlu ve sağlıklı bir zihni de beraberinde getirecektir ve bu ameliyat süreci kadar önemlidir.

Kişinin dış görünümüne etki eden pek çok organ vardır. Yapısı ve şekli itibariyle burun bu organların içerisinde ilk sıralarda yer alır. Kişinin kendisini güzel ve hoş hissediyor olması, başkaları tarafından beğenildiğini hissetmesi, psikolojik motivasyonu açısından çok önemlidir. Kişinin kendini güzel ve hoş hisetmesi ile kişiliğinin gelişimi arasında yadsınamayacak oranda bir paralellik vardr. Özellikle ergenlik döneminde, sosyal ilişkilerin gelişmesinde de büyük rol oynar. Beğenilen kişi kendini değerli hisseder, özgüveni gelişir ve grişkenliği artar.

Kişinin yüzünde en dikkat çeken organ olması sebebiyle gerek ülkemizde gerekse ABD ve Avrupa ülkelerinde en sık yapılan yüz estetiği girişimi, burun estetiğidir.

Anadolu coğrafyasında bin yıldır yaşayan insanlar olarak iri, kemikli ve yüz ile uyum sağlamayan burunlara sahip olduğumuz çok açık. Bu nedenledir ki burun şeklinden, yapısında, yüzündeki simetrisinden memnun olmayan ve özgüven sorunu yaşayan başta gençler olmak üzere pek çok insan vardır.

Üzerinde durmamız gereken asıl nokta ise, burun estetiği operasyonunun kişinin, dış görünümünü değiştirecek ve elbette özgüvenini artıracak fakat hayatında büyük değişiklikler olmayacaktır. Kişinin gerek iş hayatında ve gerek özel hayatını pozitif anlamda mutlaka etkileyecektir ama bekarsa hemen kısmetini açmayacak ya da kariyerinde hızlı bir yükseliş sağlayacak mucizeler yaratmayacaktır.
Bir derginin kapağı olma hayalini burun estetiğine bağlıyorsanız size tavsiyem bu ameliyattan kesinlikle vazgeçmenizi öneririm. Burun şekliniz rahatsızlık veriyorsa, kendinize güveninizin azaldığını hissediyor, beklentilerinizi gerçekçi tutmak koşuluyla yüzünüzle uyumlu ve doğal bir burna kavuşmak istiyorsanız bu ameliyatın sonucundan mutlaka memnun kalacaksınızdır.

Eğer ameliyat sonrası bir dergiye kapak olacağınızı düşünüyorsanız size tavsiyem bu ameliyatı olmaktan vazgeçmeniz olacaktır ancak burun şekliniz sizi rahatsız ediyorsa, kendinize güveninizin azaldığını düşünüyorsanız ve beklentilerinizi gerçekçi tutmak kaydıyla yüzünüze uyan,doğal bir buruna sahip olmayı arzu ediyorsanız bu ameliyatın sonucundan memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.