Burun estetiği ve burun ameliyatı

Dünyada genelinde estetik ameliyatları son yıllarda popüler hale geldi, burun estetiği de en sık yapılan ameliyatlardan birisi midir?

Dünya genelinde yılda 15 milyon insan estetik müdahale geçiriyor, bunların büyük kısmı saç ve deriye yönelik girişimsel olmayan uygulamalardır. Burun Estetiği ameliyatları (Rinoplasti) ise ülkelere göre farklılık gösteriyor. Ülke nüfusları dikkate alınarak bakıldığında Avrupa’ da İtalya, Asya’ da ise Güney Kore burun estetiğinde sürekli ilk sırada yer alıyorlar. İran’da her yıl 200 bin kişi burun estetiği olmak için ameliyat masasına yatarken, Amerika’da her yıl 500 bin kişi “acaba burnuma estetik yaptırmalı mıyım? “ diye düşünerek uzman doktorlara gidiyorlar.
Etrafımızda bu ameliyatı geçiren fakat ameliyattan memnun olmayan bir çok arkadaş var, bunun nedenleri nelerdir?

Doktor seçimininde burun estetiği bana göre özel ilgi isteyen bir alandır. Dolayısıyla her kulak burun boğaz uzmanı ya da her plastik cerrahın bu ameliyatı aynı kalitede yaptığını söylemek doğru olmaz. Zor vakalarda hastanın burnuna hiç dokunmamak ve hastayı yönlendirmek memnuniyetsizliği en başından engelleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.