İstanbul burun estetiği

Burun estetiği ameliyatları farklı iki çeşit yöntemle gerçekleştirilmektedir. Bunlar kapalı teknik estetik burun ameliyatı ve açık teknik estetik burun ameliyatıdır. Daha detaylı anlatmak gerekirse, burun kanatlarının iç yüzünden yapılan küçük bir kesi ile başlanan tarzdaki yönteme kapalı teknik, burun dudak bileşkesinin üst kısmından yani burun ucunun alt taban kısmından yapılan küçük bir kesi ile başlanan yönteme de açık teknik adı verilmektedir.

Kapalı teknik burun ameliyatları daha az sorunlu burunlar için kullanılır ve açık tekniğe göre nispeten kısa sürer.

Özellikle burun ucunu ilgilendiren sorunlarda, travmatik olgularda, revizyon yani bir kere estetik burun ameliyatı geçirmiş kişilere uygulanan ek ameliyatlarda ise açık teknik tercih edilmektedir. Ben ameliyatlarımda burun anatomisine daha çok hakim olmanın gerektiği bir problem var ise genelde açık teknik burun estetiği ameliyatını tercih ediyorum.

Açık teknik yöntemi kullanılarak yapılan bir ameliyat, standart zorluktaki tıbbi vakalarda yaklaşık olarak 2 ila 3 saat sürmektedir. Kapalı tekniğin kullanıldığı ameliyatlar ise yaklaşık 1 ila 1.5 saat kadar sürer. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın ameliyat sonrası dönemde oluşan ağrı çok fazla değildir. Genelde hastada ağrı kesici kullanılarak hafifleyen bir ağrı söz konusudur. Göz çevresinde şişlikler ve morarma doğaldır ancak en geç 1 hafta içerisinde tamamen geçer.

Burun ateli 1 hafta sonunda alınır. Burundaki şişlik ilk ay sonrasında yaklaşık olarak % 60 oranında iner. Burun yapısının tam anlamıyla yeni şekline oturması ise kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir ve bu süre nadirde olsa bazı kişilerde 2 yıla kadar uzayabilir ama çoğunlukla 1 yıllık bir zaman sonunda ideal şekle ulaşılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.