AMELİYAT SONRASI DÖNEM

Burun estetiği ameliyatınızdan sonra iyileşme süreci için, biraz zamana ve sabra ihtiyacınız olacaktır.

Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken konuları ana başlıklar halinde sıralıyor olacağım ama öncesinde belirtmek isterim ki her doktorun bu konuya yaklaşımı farklılık gösterebilir. Belirttiğim başlıklar benim bugüne kadar hastalarımda uyguladığım ve gözlemlediğim hususlardır :

1. Ameliyat sonrasındaburnunuzdan rahat nefes alamıyor olabilirsiniz. Bu dönem süresince ağzınızdan nefes almalısınız. Burnunuza tampon yerlestirilmişse, tampon çıkana kadar rahatsızlık hisediyor olmanız normaldir. Bu rahatsızlık hissinden dolayı ben ameliyatlarımda tampon yerine , ozel oluklu slikon veya merosel kullanıyorum. Tampona göre oldukça konforludur. Rahatsızlık hissi yaratmadığı gibi ameliyatin akabinde 24 saat içrisinde çıkarılır.

2. Burnunuzdan nefes alıyor olmanız ağız içinde kuruluk olmsına sebep olacaktır.. Meyva suyu, su ve hafif içecekler ağız kuruluğunuzun azalmasına yardımcı olacaktır.

3. Ameliyat sonrasında antibiyotik ve anajezik ilaç alıyor olacaksınız. Bu ilaçlar dışında, aspirin veya aspirin içeren ilaçlar ile kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar kullanmayınız.

4. Ameliyat sonrasındaki ilk iki gün başınızın yüksekte olmasını sağlamalısınız en az iki yastık kullanmanızı öneririm. Bu, kan dolaşımınızı koruyacağı gibi, ameliyat sonrası oluşacak şişliğin azalmasına yrdımcı olacaktır.

5. Burnunuzda biraz sızıntı olması normaldir ve endişelenmenize kesinlikle gerek yoktur. Ancak burnunuzdan sürekli kan gelirse mutlaka doktorunuza ulaşın.

6. Burnunuzun üstünde iki kat plaster ve bir atel ( alçı) olacaktır. Plaster ve alçıyı dokunup bozmayin; atel ve plasterdoktorunuz tarafından bir hafta içerisinde çıkarılıyor olacak.

7. Burun ucunuza konulmuş olan küçük tampon gerek görüldüğünde değişebilir ya da kanama yoksa tamamen çıkarılabilir.

8. Burnunuzu kesinlikle carpmayin, giyeceğiniz kiyafetlerinizi bile bunu dikkate alarak secmenizi öneririm.

9. Dudaklarınızı büzmeyin ve üst dudağınızı gereğinden fazla yukarı kaldırmaya çalışmayın.

10. Ameliyatınızdan sonra iki hafta efor sarfetmenize neden olacak egzersizlerden ve spordan kaçının.

11. Ameliyat sonrasında üç ay boyunca direk güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.

12. Burnunuzun dışındaki tüm pansumanlar çıkarıldıktan sonra, çevre dokularda biraz şişme ve renk değişikliği fark edeceksiniz. Burnunuzun şiş ve ucunun yukarı döndüğünü görebilirsiniz. Bu zamanla kendiliğinden düzelecektir.

13. Burnunuzun ucunda ve üst dudağınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz. 3 hafta ile 3 ay arasında bir sürede düzelecektir.

14. Tamponlarin çıkmasıyla beraber, burnunuzu günde 2-3 defa suyla ıslattığınız kulak temizleme çöpü ile nazikçe temizleyebilirsiniz.

15. Tamponlar alındıktan sonra ortalama 20 gün kadar burnunuzdan nefes alıp vermede zorlanabilirsiniz. Bu süreçte kesinlikle burnunuzu sümkürmeyiniz. Aksırmak, sümkürmek zorunda kaldığınız durumlarda, her iki burun deliğiniz açık şekilde bunu nazikçe yapın.

16. Ameliyatınızda kullanılan narkotik ajanlar bir kaç gün bitkin olmanıza sebep olabilir.

17. Burnunuzun ameliyattan sonraki ilk görüntüsü sizi şaşırtacaktır ancak üzülmeyin ve lütfen sabırlı olun zamanla daha iyiye gidecektir. Ameliyattan bir ay sonra burnunuzun şekli epey oturmuş olacaktır. Fakat tam anlamıyla iyileşme için 6 -12 ay gibi bir süre gerekebilir.

18. Yedinci günden sonra iş ve sosyal yaşamınıza dönebilirsiniz. Profesyonel sporcu iseniz elbette bu süre biraz uzayacaktır ya da özel maskeler kullanmanız gerekecektir.

19. Ameliyat sonrası kontrolleriniz herşey yolunda gidiyorsa , ameliyat sonrası 1. hafta, 1.ay, 3. ay ve 6. Ay şeklinde olacaktır.

20. Ameliyat sonrasında iki ay boyunca mecbur kalmadıkça gözlük kullanmamanızı öneririm. Alçı tel yerindeyken gözlük takılabilir fakat bu dönem sonrasında gozlukleriniz bir bantla alniniza aşılmalıdır. Bunun nasıl yapılacağını doktorunuz size gösteriyor olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.