Diğer Burun Ameliyatları

Estetik burun ameliyatı için başvuran hastalarımızın oldukça büyük bir bölümünde, şekil bozukluğunun yanı sıra burun içlerinde de çeşitli problemler görüyoruz. Bu problemlerin en sık görüleni, burnun orta hattını oluşturan kemik ve kıkırdak yapılarındaki deviasyon diye adlandırılan eğriliklerdir.

Bu sebepledir ki estetik burun ameliyatı ile burun tıkanıklığının sebebi olan deviasyon ya da burun içi etleri gibi sorunların birlikte irdelenmesi çok önemlidir.

Burnunuzda bir eğrilik mevcutsa ve estetik ameliyatınız esnasında bu eğrilik giderilmez ise, operasyon sonrasında hem eğrilik hem de nefes alamama probleminiz devam edecektir. Tam da bu nedenle estetik ve fonsiyonel sorunların giderilebilmesi için, iki müdahalenin aynı anda yapılması şarttır.

Burnumuzda üçü bir tarafta, üçü diğer tarafta olmak üzere toplam altı adet konka diye de adlandırdığımız burun eti mevcuttur. Bu etler, soluduğumuz havanın akciğere gitmeden nemlendirilmesi, ısıtılması ve temizlenmesi gibi gibi solunum yolları için oldukça kritik göreve sahiptirler. Ve aynı zamanda sesin oluşumunda da büyük rol oynarlar.

Burun etleri, sürekli aynı boyutta olmazlar ve gün içerisinde geçici olarak büyüyüp küçülebilirler. Bulunulan ortamın soğuk veya sigara içilen bir yer olması durumunda burun etleri buyur, soğuk havalarda burnumuzun tıkanmasının sebebi budur. Sıcak havalarda ise burun etleri küçüldüğü için, burun açıktır ve rahat nefes alınır. Elbette bu süreçler fizyolojik ve geçicidir. Burun etlerinin büyüdüğü ve küçüldüğü ortamlardan uzaklaşılması etlerin normal hale gelmesini sağlar.

Bizler için bu kadar gerekli ve önemli olan burun etleri, kalıcı olarak aşırı büyüyüp nefes alıp vermemizi engelleyecek vey a zorlaştıracak hale gelebilirler. Özellikle alerjik bünyelerde, kötü yaşam koşullarında çalışanlarda, sigara içenlerde ve kronik sinüzit gibi çözümlenmemiş burun-sinüs iltihabı olanlarda bu duruma çok sık rastlıyoruz.

Burun etlerindeki büyümenin hafif ve orta derecede seyrettiği durumlarda ilaç tedavisi ilk seçenektir benim için. Burun eti probleminin ilaç tedavisine olumlu yanıt verme ihtimali oldukça büyüktür.

İlaç tedavisi ile küçülmeyen ya da ileri derecede büyük bir burun eti olan hastalara radyofrekans dediğimiz işlemin uygulanması da tedavi için oldukça büyük önem taşır. Radyofrekans, muayenehane koşullarında yapılan, ağrısız, kolay bir yöntemdir. Radyofrekans sonrası tampon gerekmez, kanama ve ağrı gibi problemler hemen hemen hiç olmadığı için istirahat gerektirmez.

Burun eti büyümesi ileri derecede olan, ilaç tedavisi ve radyofrekans uygulamaları yapılmış fakat  burun tıkanıklığı problemi  çözülmeyen hastalarımızda ameliyat son seçenek olarak karşımıza çıkar.

Ameliyat ile burun etlerinin sadece burnu tıkayan kısmı alınarak, burun etlerinin küçülmesini sağlıyoruz. Burun etlerinin tamamının çıkarılması gibi bir durum söz konusu değildir. Burun etlerinin tamamının çıkarılması durumunda hayatınız boyunca geçmeyen burun tıkanıklığı, kuruluk ve koku alma sorunları ile karşı karşıya kalmışsınız demektir ve korkunç bir durum, bir katliamdır.

Belirtmek istediğim bir diğer konu da; geniz etleri ya da polipler diye adlandırdığımız ancak halk arasında et olarak tanımlanan yapılardır. Burun etlerinden ayrı olarak değerlendirilmesi gerekir ve tedavisi tamamen farklı bir sorundur. Değerlendirmesi ve planlanması ona göre ayrı yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.