AMELİYAT TEKNİKLERİ

Günümüzde burun estetiği ameliyatları iki yöntem kullanılarak yapılmaktadır. Bunlar:

1. Kapalı Teknik : Burun kanatlarının iç yüzünden yapılan küçük bir kesi ile başlanarak yapılan bir tekniktir. Daha az sorunlu burunlarda tercih edilir ve daha kısa süren bir operasyondur. Kapalı teknik ile yapılan burun estetiği ameliyatı 1-1.5 saat kadar sürmektedir.

2. Açık Teknik: Burun dudak bileşkesinin üst tarafından yani burun ucu alt taban kısmından yapılan küçük bir kesi ile başlanan bir tekniktir. Burun ucu ile ilgili sorunlarda, travmatik olgularda ve revizyon operasyonunu gerçekleştirecek vakalarda yapılması uygun bir yöntemdir. Ameliyatlarimda ben, burun anatomisine fazlasıyla hakim olmamı gerektiren bir sorun varsa açık teknik yöntemini tercih ederim. Standart zorluktaki vakalarda açık teknik ile yapılan operasyon süresi yaklaşık 2-3 saattir.

Uygulanan iki teknikte de ameliyat sonrası ağrı çok fazla değildir ve ağrı kesicilerle rahatlıkla hafifletilebilen bir ağrı söz konusudur. Göz çevresinde şişme ve morarma görülebilir ve 5-7 gün içinde tamamen geçer. Burun ateli (alçı) 7 gün sonra alınır. Burundaki şişlik 1 ay sonra yaklaşık % 60 oranında iner. Burun yapısının tam olarak oturması kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Bu süre 2 seneye kadar uzayabildiği gibi genelde pek çok kişide 1 sene içerisinde ideal şekline oturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Bahadır Baykal'ın şahsi web sitesinden de Burun Estetiği ve Rinoplasti Hakkında Detaylı Bilgi Edinebilirsiniz.